ADES NEDİR, NASIL KAYIT OLUNUR, NASIL KULLANILIR

ADES, Amatör Denizci Eğitim Sistemi anlamına gelir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve ücretsiz olarak kayıt olup kullanılabilen bir uzaktan eğitim sistemidir. Bu sisteme ades.udhb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Eskiden Kıyı Kaptanı ehliyeti olarak bilinen ve şimdi Amatör Denizci Belgesi olarak adlandırılan ehliyeti alabilmek için bu sistemde sunulan eğitimi başarıyla tamamlamak ve eğitim bitirdiğinize dair sistem tarafından üretilen başarı belgesini almanız zorunludur. Bu eğitimi tamamlamadan, bakanlığın ve liman başkanlıklarının açtığı sınavlara giremezsiniz. Ayrıca bu sınavdan başka, belli kapasitelere ve ebatlara sahip teknelerin kullanılabilmesi için KMT – Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesine de sahip olmak gerekmektedir. KMT sınavı için bir uzaktan eğitim sistemi ya da böyle bir eğitimi tamamlamak mecburiyeti yoktur. Internet kaynaklarından, kitaplardan ve bu eğitimleri veren özel kuruluşlardan ders alarak sınava girebilirsiniz.

Ä°lgili resim kmt belgesi ile ilgili görsel sonucu

Aslında herşey çevrimiçi olarak yapılabilir olmasına rağmen biraz karmaşık işlemler dizisini tamamlayabilmeniz için bu kılavuzu hazırlamak istedik.

ADES sitesine kayıt olduktan sonra, dersler ve ders sonlarındaki bitirme ara sınavları başarıyla tamamlanır. ADES Eğitiminde toplam 24 bölüm vardır ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bir menüden derslere ve bölüm sonu sorularına ulaşılabilir.

Dersler tamamlandıktan sonra Eğitim Tamamlama Belgesini sistem tarafından otomatik olarak üretir. Bu belgenin sonunda uzun bir alfanumerik (harf ve sayılardan oluşan) dizi oluşacaktır. Bu da sizin daha sonra karşınıza çıkacak belge numarasıdır.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra https://odemeler.udhb.gov.tr sistemine giriş yapıp, kendinizi borçlandıracak, ADB ve KTM için AYRI AYRI sınav harçları yatırılacak (2018 yılı için her birine 75 TL) daha sonra dekontları tarayıp, http://gss.gasm.gov.tr adresine girip, e-Devlet ile giriş yapıp, sınav başvurusunda bulunacaksınız. Başvuruları yaptıktan sonra en yakın liman başkanlığına giderek gemi adamları servisinden sınav başvurunuzu onaylatacaksınız. Ondan sonra tekrar internetten sınavlarınızın açıldığını kontrol edin.Yine bu başvuru sırasında sizden sağlık raporu girmeniz de istenecektir. Aile hekimlerinden bu belgeyi temin edebilirsiniz. Herşey tamamlandıktan sonra başvurduğunuz sınav merkezinde bilgisayar başında sınava gireceksiniz. Başarılı olduğunuz taktirde sistemde şöyle bir görüntü çıkacaktır.

Daha sonra iki resim ve diğer istenen evraklarla birlikte liman başkanlığına başvuru yapacaksınız ve 7-10 gün içerisinde sertifikalarınızı alabilirsiniz.

Bütün bu süreçlere ve derslerinize yardımcı olmamızı isterseniz bize aşağıdaki formdan başvurabilirsiniz.